Kot w butach i… kapeluszach

„Kot w butach… i kapeluszach”

Tańcobajka© dedykowana starszym przedszkolakom oraz dzieciom uczęszczającym do szkoły do klas 0-3  (wiek 5-9 lat).

To drugi Tańcobajkowy spektakl, którego premiera odbyła się w lutym 2017r.  Oto jego recenzja:
W niedzielne popołudnie, 26 lutego 2017 roku, ponad 50- tka dzieci wraz z rodzicami przybyła do teatralnej sali Pracowni Kultury Maki przy ulicy Olchowej 8 w Lublinie. Czarne ściany, scena z bajkową grafiką i kolorowe światła stworzyły wyjątkowy, artystyczny klimat. Dzieci z zaciekawieniem oczekiwały rozpoczęcia. Panowała rodzinna i przyjacielska atmosfera.

Prowadzący Dawid Modrzejewski wkroczył na scenę. Tradycyjnie elegancko w białej koszuli z muchą, ale tym razem w długich czerwonych trampkach i pomarańczowym szalu.  Tańcobajka© „Kot w butach i kapeluszach” to narracja jednego aktora – wodzireja, który zaprasza widzów do aktywnego uczestnictwa. Jego monodramiczne akcje przeplatają się ze wspólnymi animacjami tanecznymi. Dzieci bardzo szybko uczą się poszczególnych gestów, ruchów i kroków, po to, by za chwilę wcielając się w postać Kota, razem wytańczyć i wyśpiewać kolejne sceny spektaklu.

Kilka słów o muzyce. To jeden z ważniejszych aspektów wydarzenia. Na pierwszy „rzut oka” wydaje się niedzisiejsza. A na pewno nie dziecięca. Utrzymana w konwencji jazzu i swingu z nutą współczesnego beatu. A jednak zarówno dzieci, jak i dorośli już po chwili nucili „koty są tu, koty są tam..”. Noga aż rwie się do tańca. To muzyka na naprawdę wysokim poziomie. Zasługa to twórców: Urszuli Kasprzak-Wąsowskiej i Michała Iwanka. Wokalnie zachwyca Łukasz Jemioła! Już niedługo wszystkie utwory na CD. Z powodzeniem mogą być nadawane w radioodbiornikach.

Wiele osób podkreślało dobre przesłanie tekstów. Dzieci w trakcie tańca słyszą m.in.: „uwierz w siebie, wstań i idź, jesteś silny, tak ma być”, czy „strach ma wielkie oczy, strach ucieka gdzie pieprz rośnie, gdy mu w oczy spojrzysz śmiało, podejdź bliżej a zobaczysz, że w tym strachu stracha mało”, a w końcu w finale: „największy skarb, cenniejszy niż wszystko, ukryty jest przecież w tobie”. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że to Tańcobajka© terapeutyczna. Nie tylko dla najmłodszych uczestników. Ukłony dla autora Marcina Wąsowskiego.

Tańcobajka© „Kot w butach i kapeluszach” to nie „teatrzyk”. To też nie zwykła zabawa taneczna. To wielowymiarowe wydarzenie, obok którego rodzice i wychowawcy ceniący dobre wartości, nie mogą przejść obojętnie. Może być realizowana przede wszystkim w salach teatralnych i domach kultury, ale także w szkołach i przedszkolach.

Artyści i twórcy:

muzyka: Urszula Kasprzak – Wąsowska, Michał Iwanek
teksty: Marcin Wąsowski
śpiew: Łukasz Jemioła, Urszula Kasprzak – Wąsowska
narracja: Wojciech Malajkat
grafika: Agnieszka Kosiorek
kapelusz: Agnieszka Wilczewska

Producent/ wydawca: ©2017 PROJEKT WODZIREJ Dawid Modrzejewski, Wszelkie prawa zastrzeżone.